Kryesore

Vjedhja në “Pashaliman”/ Meta: Pse po vonoj shkarkimin e Komandantit Detar


               Publikuar në : 18:57 - 09/02/19 |
b.f

Ditë më parë Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka shkarkoi nga detyra 15 ushatarakë të Bazës së Pashalimanit, të gjendur në shkelje pas grabitjes së armëve dhe municioneve që u konstatuan në këtë bazë.

Po kështu Xhaçka i la në tryezë, Presidentit Meta edhe propozimin për shkarkimin e Komandantit të Forcës Detare, Gjeneral Ylber Dogjanit.

Në intervistën dhënë sot për “Zërin e Amerikës”, Meta ka folur edhe arsyen përse po vonon ti kthejë përgjigje Ministren Xhaçka, për shkarkimin e Dogjanit,  por edhe pretendimet e këtij të fundit mbi rastin

Zёri i Amerikёs: Zoti Meta! Muajin e kaluar nё bazёn e Pashalimanit ndodhi njё vjedhje e njё sasie municioni. Ministria e Mbrojtjes mori njё seri masash pak ditё mё parё. U shkarkuan 15 zyrtarё ushtarakё, ndёrkohё qё javёn e kaluar ministria e mbrojtjes iu ka dёrguar ju njё propozim pёr shkarkimin e komandantit tё Flotёs Detare, gjeneralin Ylber Dogjani. A keni marrё ndonjё vendim deri tani lidhur me kёtё kёrkesё?

Ilir Meta: Nuk kam patur mundёsi tё marr ndonjё vendim, pёr arsye se edhe nuk kam qenё nё zyrё gjatё kёsaj kohe, por megjithatё ekipi im po punon, por njёkohёsisht na duhet tё kemi njё vlerёsim mё tё plotё dhe mё shterues pёr rastin nё fjalё, pasi kemi edhe pretendimet nga ana e komandantit tё Forcave Detare, i cili pretendon qё ka paralajmёruar pёr pasojat apo rreziqet e njё fenomeni tё tillё, ka kёrkuar tё merren disa masa. Ne kemi kёrkuar tё shohim edhe vlerёsimin e ministrisё, tё inspektimit qё ёshtё bёrё dhe do tё marrim vendimin mё tё drejtё dhe do ta bёjmё publik nё mёnyrёn mё transparente.

Pas