Kryesore

Vizita në Tiranë/ I dërguari i posaçëm i SHBA do të takojë Ramën e Bashën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 05/12/21 |
Opi Nion

Garbiel Eskobar, i dërguari i posaçëm i SHBA për Ballkanin Perëndimor, pritet të vizitojë kryeqytetin shqiptar gjatë javës.

Tirana zyrtare ende nuk ka konfirmuar zyrtarisht për agjendën, por pritet që zyrtari i lartë amerikan të zhvillojë takime me Kryeministrin Rama dhe me kreun demokrat, Lulzim Basha.

Që prej marrjes së këtij posti, Escobar si një njohës i mirë i realitetit në Ballkan, zhvilloi vizitat e tij të para në Bosnjë Hercegovinë dhe në Mal të Zi.

Ndërsa, ardhja e diplomatit amerikane e gjen politikën e Tiranës të trazuar, e më konkretisht kampin blu, ku që pas shpalljes non grata nga SHBA të Sali Berishës, demokratet përfshirë në një debat të brendshëm.

Pas