Rajoni

Vizita e parë që kur u rizgjodh kryeministre, Bërnabiç sot në Veri të KosovësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:32 - 05/09/22 |
Opi Nion

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç do të zhvillojë këtë të hënë një vizitë në Veri të Kosovës. Kjo është vizita e parë që kur është zgjedhur kryeministre. Ajo do të ndalet në Mitrovicë, Zveçan dhe Leposaviç.

Këtë vizitë të Bërnabiç e ka komentuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Gjatë një konference për shtyp, Kurti u shpreh se Brnabiç nuk duhet të japë deklarata përçarëse që mund të sjellin tensione dhe destabilizim. Sipas Kurtit kemi nevojë të përqendrohemi tek jeta më e mirë e qytetarëve.

“Shpresoj që edhe vizitat e zyrtarëve pas qarkullimit të lirë të qytetarëve do t’i kontribuojnë lëvizjes së lirë në përgjithësi, po ashtu pres që zonja Bërnabiç të mos e vazhdojë avazin e kryenegociatorit nga Beogradi, i cili jepte deklarata përçarëse, ndarëse që kishte për qëllim tensionimin dhe destabilizimin, kemi nevojë të përqendrohemi tek jeta më e mirë e qytetarëve”, u shpreh Kurti.

Pas