Aktualitet

Vizita e Merkel në Shqipëri, çfarë do diskutohet me kryeministrin Rama


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:45 - 09/09/21 |
Opi Nion

Më 14 shtator kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shqipërinë.  Në një njoftim Ambasada Gjermane ka zbuluar detaje nga vizita që kancelaria Merkel do të zhvillojë në Tiranë.

Fillimisht Merkel do të takohet me kryeministrin, Edi Rama. Të planifikuara janë biseda që lidhen me çështjet e politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje që lidhen me përafrimin me BE-në.

Më pas do të ketë një takim me krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor ku në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal.

“Kancelarja Angela Merkel do të vizitojë Shqipërinë të martën, më 14 shtator në Tiranë ajo do takohet fillimisht për një bisedë me kryeministrin Edi Rama. Të planifikuara janë biseda që lidhen me çështjet e politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje që lidhen me përafrimin me BE-në. Në bisedimet e mëpasme me krerët e qeverive të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal. Gjithashtu janë planifikuar bisedime dypalëshe me krerët e qeverive të Kosovës, Bosnje dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut”, bën me dije ambasada.

Pas