Aktualitet

Vitin tjetër, sheshi Skënderbej, zonë pedonale?!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:03 - 29/11/15 |
b.f

Ashtu sikurse ishte lajmëruar edhe më parë sërish Tirana pritet të nisë sot një ditë pa makina. Rrugët e kryeqytetit duket se janë çliruar njëlloj me simbolikën e kësaj dite 29 nëntorit.

Kreu i bashkisë Erion Veliaj tha se me ditë të tilla ndihmojmë të gjithë qytetarët që duan një qytet të lirë dhe gjithahstu theksoi se nga 2016 sheshi “Skënderbej” do të kthehet në pedonale.Veliaj tha se plani i pedonales është i njëjtë me planin e lënë nga Rama por do ti shtohen më shumë hapësira të gjelbëruara.

Referuar përmbytjeve të ditëve të fundit në kryeqytet Veliaj tha se jemi ne që i bëjme dëm natyrës dhe ajo na kthen përgjigjje.

“Megjithatë un nuk jam këtu për të bërë deklarata politike, por jam këtu për të thënë se natyra përgjigjet sic ja bëjmë ne”-tha Veliaj

Ndërkohë lidhur me aktivitete në vijim Veliaj tha se kulmi do të jetë koncerti i mbrëmjes i këngëtarit të famshëm britanik John Neyman. Veliaj tha se të gjitha bizneset lokalet e dyqanet do të jenë të hapura 24 orë ditën e sotme pasi e nesërmja është një ditë pushimi.

Ndërkohë pyetjes së gazetarëve për financimin e aktivitetve Veliaj i’u përgjigj:
“Të gjitha aktivitetet i financojnë kompani private ashtu si “nisma Dhuro një çerdhe apo korsitë tek Dritan Hoxha, kjo është gjë e mirë pasi nuk prek aspak buxhetin e Bashkisë”-tha Veliaj

Kryebashkiaku iu bashkua ditës së tretë pa makina që zhvillohet në Tiranë dhe tha se më 29 nëntor Bashkia ka zgjedhur ta çlirojë Tiranën nga makina.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas