Bota

VIDEO/ Vullkani në La Palma vijon të dhurojë spektakël me llavën dhe shpërthimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:22 - 05/10/21 |
Opi Nion

Vijon të jetë vullkani në ishullin La Palma, teksa dhuron sspektakel me pamjet qe jo shpesh herë mund t’i shohim. Lumi i llavës së nxehtë që rrjedh nga vullkani Cumbre Vieja në ishullin spanjoll është duke u shtuar pas rrëzimit të kraterit natën që shkoi duke shkaktuar shpërthime të një pas njëshme.

Pjesa veriore e vullkanit rrëshqiti gjatë fundjavës duke bërë që llava të rrëshqiste më shpejt e të përhapej nëpër ishull. Megjithatë, shkëmbi i shkrirë ka ndjekur një rrugë të ngjashme me rrjedhat ekzistuese të llavës duke mos shkaktuar asnjë dëm nga çfarë ka shkaktuar më herët.

Ndërkohë që tërmetet vijojnë të trondisin ishullin më shumë se dy javë pasi vullkani shpërtheu për herë të parë.

Pas