Aktualitet

Video/Tërmeti në Dibër, momenti kur banorët lenë shtëpitë, banesa të dëmtuara


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:16 - 29/10/21 |
Opi Nion

Lëkundjet sizmike të mëngjesit të sotëm në verilindje të vendit kanë shkaktuar panik tek banorët të cilët kanë lënë banesat.

Ndërkohë që tërmetio ka shkaktuar edhe dëme tek banesat. Sipas neës 24 njësia Administrative Gjoricë në Dibër është një nga më të prekurat, ashtu si dhe fshati Topojan në Njësinë Administrative Shupenzë ku gjithashtu ka ndërtesa të dëmtuara.

“Njësia administrative është dëmtuar. Punonjësit janë larguar nga frika. Godina është e plasaritur, kanë rënë tjegullat dhe po kështu është dëmtuar dhe një kënd. Në Topojan 4 banesa të plasaritura dhe në njësinë Gjoricë ka banesa të dëmtuara”, raporton news 24.

Ndërkohë banorët tregojnë se kanë ndjerë lëkundjet dhe se kanë dalë të gjithë jashtë.
“Dolëm të gjithë përjashta. Prisnim ndonjë lëkundje më të madhe, por shyqyr nuk pati”, tha një nga banorët.

Po kështu mësohet se është mbledhur shtabi i emergjencave, ndërsa banorët i janë drejtuar njësive administrative ku po raportojnë dëmet.

Pas