Bota

VIDEO/Tërmeti i fuqishëm në Kroaci, babë e bir nxirren gjallë nga rrënojat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:20 - 29/12/20 |
Doriana Çepunaj

Deri në këto momente një vajzë 12-vjeçare ka humbur jetën si pasojë e tërmetit që goditi sot Kroacinë, ndërsa ekipet e shpëtimit po vijojnë kërkimet për persona të mbetur nën rrënoja.

Ndërkohë, në pamjet e filmuara nga mediat, mund të shihet momenti kur kanë dalë nga rrënojat e një ndërtese të shembur babai dhe djali i tij i vogël. Në video duket se fëmija është në gjendje të mirë shëndetësore dhe i vetëdijshëm.

Mediat raportojnë po ashtu se edhe një i moshuar është nxjerrë i gjallë nga rrënojat e një tjetër ndërtese.

Si pasojë e tërmetit me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter një numër i madh ndërtesash janë shkatërruar dhe shumë persona kanë mbetur të lënduar. Të gjitha brigadat e zjarrfikësve në dispozicion nga Zagrebi janë rrugës për në Petrinja, epiqendëra e tërmetit, për të ndihmuar në operacionin e kërkimi-shpëtimit./Opinion.al

Pas