Bota

Video/Shpërthim në autobusin e gardianëve në Turqi, 1 i vdekur dhe 4 të plagosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:14 - 20/04/22 |
Opi Nion

Mediat turke kanë raportuar për një shpërthim të telekomanduar në një autobus që transportonte gardianët e burgut në lagjen Orhangazi të Bursës.

Nga të dhënat e para mësohet se në këtë ngjarje ka humbur jetën një person. Mediat vendase shkruajnë se hetimet janë fokusuar në mundësinë e një sulmi terrorist.

Ndërsa guvernatori i Bursës, i cili bëri një deklaratë në lidhje me ngjarjen, tha se “vlerësojmë se eksplozivi i bërë me dorë është shpërthyer me telekomandë teksa po kalonte”.

Ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 07:30 në lagjen Osmangazi. Shpërthim ka ndodhur në autobusin ku po udhëtonin gardianët e burgut. Sipas raporteve fillestare, 1 person ka humbur jetën dhe 4 të tjerë janë  plagosur. Siç mund të shihet edhe në foto autobusi është dëmtuar rëndë nga shpërthimi. Ndërkohë të plagosurit janë dërguar në spitalet përreth.

Mediat shkruajnë se dëshmor mbeti gardiani i burgut Cengiz Yiğit dhe u plagosën 4 efektivë./Opinion.al

Pas