Bota

Video/ Sherr masiv mes deputetëve në Parlament


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:37 - 21/12/21 |
Opi Nion

Ligjvënësit e Parlamentit të Ganës janë përfshirë në një sherr masiv gjatë se seance për taksën të propozuar nga qeveria lidhur me transaksionet elektronike.

Deputetët janë shtyrë dhe goditur me grushte ndaj njëri-tjetrit, ndërsa të tjerët kanë tentuar të ndalojnë përleshjet.

Kaosi filloi pasi deputetët e opozitës nxituan për të ndaluar zëvendëskryetarin Joseph Osei Owusu që të largohej nga vendi i tij për të votuar. Ai drejtonte seancën, e cila më pas u shty për shkak të kaosit të krijuar.

Kongresi Kombëtar Demokratik (NDC) i opozitës ka hedhur poshtë taksën e propozuar prej 1.75% për transaksionet elektronike, që përfshin pagesat me para celulare. Ai thotë se do të godasë njerëzit me të ardhura të ulëta dhe ata jashtë sektorit zyrtar bankar.

Por Ministri i Financave Ken Ofori-Artta ka thënë se është e nevojshme të zgjerohet rrjeti i taksave, duke argumentuar se mund të mbledhë një shtesë prej 6.9 miliardë cedi ganeze (1.15 miliardë dollarë) vitin e ardhshëm.

Seanca parlamentare filloi të hënën në mëngjes dhe u ndërpre pas mesnate, shkruan gazeta lokale Graphic.

 

Pas