Bota

Video/ Rusia prezanton “qenin” robot, të aftë për të lëshuar raketaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:07 - 17/08/22 |
Opi Nion

Inxhinierët rusë kanë prezantuar një qen robotik të aftë për të mbajtur dhe gjuajtur një raketë.

Roboti u prezantua të hënën në Forumin Ushtarak-Teknik të Ushtrisë Ruse-2022, një konferencë armësh që do të vazhdojë gjatë gjithë javës. Konferenca e armëve po zhvillohet në mes të luftës së Rusisë me Ukrainën, e cila ka vazhduar për gati gjashtë muaj.

Roboti u quajt “M-81” dhe reklamohej si një njësi luftarake e aftë për të goditur objektivat dhe për të transportuar municione.

Një video e shpërndarë në internet nga RIA Novosti, një agjenci shtetërore e lajmeve ruse, tregon robotin duke ecur nëpër dyshemenë e dhomës së konferencave.

Këmbët e robotit mund të përkulen, ta kthejnë robotin dhe ta çojnë përpara dhe prapa. Këmbët gjithashtu mund ta ulin robotin në mënyrë që të duket sikur është shtrirë në tokë./Opinion.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CBS News (@cbsnews)

v

 

Pas