Bota

Humb zgjedhjet kandidatja republikane: Do bëj gjithçka që Trump mos jetë në…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:57 - 17/08/22 |
Opi Nion

Votuesit në shtetin amerikan të Wyoming kanë rrëzuar kongresmenen Liz Cheney, një republikane kritike e ish-presidentit Donald Trump në zgjedhjet paraprake.

Ajo është mposhtur nga rivalja e sapoardhur në politike dhe kandidate e mbështetur nga Trump, Harriet Hageman.

Liz Cheney, 56-vjeç, ishte një nga dy anëtarët e vetme të partisë së saj që iu bashkua komitetit të Kongresit që hetonte përpjekjet e zotit Trump për t’u “mbajtur fort” pas pushtetit në Shtëpinë e Bardhë.

Kongresmenja me tre mandate ishte dikur një yll republikan në rritje. Të 10 republikanët që votuan për shkarkimin e Trump pasi mbështetësit e tij sulmuan ndërtesën e Kapitolit të SHBA në janar të vitit të kaluar janë shënjestruar në një fushatë hakmarrjeje.

Deri më tani, katër kanë dalë në pension ndërsa katër të tjerë  janë mundur nga kandidatët e të zgjedhur në votimet paraprake në shtetet e Ëyoming, Uashington, Michigan dhe Karolinën e Jugut.

Vetëm dy kanë ruajtur me sukses vendet e tyre për rizgjedhje. Vajza e ish-zëvendëspresidentit Dick Cheney, zonja Cheney ishte e fundit nga 10 republikanët që u përball me sulmin Trumpian.

Në fjalimin e saj ,Cheney bëri të qartë se nuk do të hiqte dorë nga kritikat e saj ndaj Trump, i cili ka lënë të kuptohet se mund të kandidojë përsëri për Shtëpinë e Bardhë në 2024.

“Unë kam thënë që nga trazirat e vitit të kaluar në Kapitol të SHBA-së, më 6 janar, se do të bëj gjithçka që është e nevojshme për të siguruar që Donald Trump të mos jetë më kurrë pranë Zyrës Ovale”, tha ajo.

Zonja Cheney tha se ajo mund të ishte rizgjedhur nëse do të kishte përkrahur pretendimet e rreme të zotit Trump se ai – jo Presidenti Joe Biden – fitoi zgjedhjet e vitit 2020. “Kjo ishte një rrugë që unë munda dhe nuk do ta merrja,” tha ajo.

Trump e uroi zonjën Hageman për fitoren e saj në një postim në platformën e tij të mediave sociale, Truth Social.

Ai gjithashtu tha: “Liz Cheney duhet të ketë turp për veten, për mënyrën se si veproi, për fjalët dhe veprimet e saj të neveritshme dhe të lavdishme ndaj të tjerëve.

“Tani ajo më në fund mund të zhduket në thellësitë e harresës politike, ku, jam i sigurt, do të jetë shumë më e lumtur se sa është tani.”/Opinion.al

Pas