Bota

VIDEO/ Rrëzohet në një zonë të banuar aeroplani me 99 pasagjerë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:19 - 22/05/20 |
Al Do

Një aeroplan pasagjerësh në Pakistan që fluturonte nga Lahore është rrëzuar në një zonë banimi të dendur në Karaçi.

Fluturimi PK8303, që mbante 91 pasagjerë dhe ekuipazh me tetë persona, u rrëzua në afërsi të Aeroportit Ndërkombëtar të Jinnah.

Ministri i shëndetësisë i krahinës tha se të paktën 11 njerëz kishin vdekur, por i frikësohet një shifre më të madhe. Raportet thonë se të paktën një pasagjer i mbijetoi rrëzimit.

Avioni kishte humbur kontaktin me kontrollin e trafikut ajror menjëherë pas orës 14:30 të kohës lokale, tha një zëdhënës i linjës ajrore.

Kryeministri i Sindh, krahina ku u rrëzua avioni, ka shpallur një urgjencë në të gjithë spitalet e Karaçit.

Shkaku i përplasjes nuk është konfirmuar ende. Zëvendës shefi ekzekutiv i PIA-s, Zëvendës-Marshalli Arshad Malik tha që piloti i kishte thënë kontrollit të trafikut se avioni po përjetonte “vështirësi teknike”.

Dunya Neës i Pakistanit tha se kishte marrë një regjistrim të bisedës, gjithashtu të postuar në faqen e internetit të monitorimit liveatc.net.

Në të piloti thotë se ata kanë “humbur dy motorë”. Disa sekonda më vonë ai thotë “Mayday, Mayday, Mayday” dhe nuk ka komunikim të mëtejshëm.

Presidenti i Bankës së Punjabit, Zafar Masud ishte midis pasagjerëve dhe kishte mbijetuar nga përplasja, tha një zëdhënës i qeverisë së provincës Sindh.

Kryeministri i Pakistanit Imran Khan tha se ai ishte “tronditur dhe pikëlluar” nga përplasja, duke premtuar një hetim të menjëhershëm. /Opinion.al

Pas