Aktualitet

Video/ Një nga qarqet më të prekura, pamjet me dron nga zonat e Shkodrës nën ujëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:36 - 21/11/22 |
Opi Nion

Shkodra është një prej qarqeve më të prekura nga përmbytjet në vend, pas rrjeshjeve intensive të shiut të ditëve të fundit.

Sipas informacioneve të publikuara nga Bashkia Shkodër disa fshatra janë të përmbytura ndërsa sipërfaqja e përmbytur e tokës arrin në 2405 Ha.

1000 Ha tokë bujqësore është përmbytur kryesisht në fshatrat Obot, Muriqan, Oblikë ndërsa në fshatrat Mushan, Shirq, Pentar 140 Ha.

Po ashtu raportohet se janë evakuar 32 familje, gjithsej 139 persona.

Ndërkohë nga pamjet e siguruar me dron nga LSA, shihen banesat dhe sipërfaqet e tokës, thuajse plotësisht nën ujë.

Pas