Aktualitet

Berisha në zonat e përmbytura: Mbrëmë u hapën tunelet e Komanit, po vidhet me energjinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:44 - 21/11/22 |
Opi Nion

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka mbërritur në Shkodër për të parë nga afër, situatën e përmbytjeve në këtë qark.

Në fjalën e tij, Berisha tha se gjendja aktuale është dëshmi e papërgjeshmërisë së qeverisë. Berisha theksoi se janë hapur tunelet e Komanit, dhe është derdhur nga portat e Vaut të Dejës 2 mijë metër kub për sekondë ndërkohë që sipas tij qeveria nuk po ndal vjedhjen me energjinë.

“E kam ndjekur me shumë shqetësim dhe vëmendje zhvillimet dramatike. Erdha këtu për të shprehur solidaritetin për ju dhe të gjithë banorët dhe për kryetarin e Bashkisë për punën që po bëni. Kjo është dëshmi e plotë e papërgjegjshmërisë. Mbrëmë kanë hapur tunelet e Komanit, kanë derdhur nga porta e Vaut të Dejës, 2 mijë metër kub në sekondë, përveçse sa kanë derdhur nga turbinat, të gjitha këto se nuk dilnin dot nga skema e vjedhjeve të tyre.

Këto reshje kanë qenë tërësisht dhe plotësisht të parashikuara, qoftë nga Instituti i Gjeoshkencave, që ua ka dorëzuar në zyra këtyre qeveritarëve, që vjedhja ua ka verbuar sytë dhe mendjen, por për hir të së vërtetës, një njoftim jashtëzakonisht serioz ka bërë stacioni meteorologjik italian, që në mënyrë specifike ka parashikuar reshje ekstreme dhe përmbytjet në alpet e veriut.

Por të gjitha këto nuk kanë mjaftuar për Edi Ramën dhe Belinda Balukun se ata e kanë mendjen të shfrytëzojnë energjinë për të vjedhur.

Tani del e thotë që e bëra për të shtuar rezervat, ndërkohë që të gjithë të dhënat tregonin se do të kishte reshje ekstreme, por i kishte sytë te paratë që do vidhnin, që i kishin prokurorua për të blerë 10 milionë euro energji elektrike, nga të cilat së paku 5 milionë i fusin në xhep.

Tani që ka plasur skandali, përpiqen që të mashtrojnë dhe të justifikojnë. E vërteta është se nuk donin të ndalonin vjedhjen”-tha Berisha.

Pas