Bota

Video/ Momenti i frikshëm kur stuhia lëkund avionin gjatë uljesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:04 - 01/02/22 |
Opi Nion

Ky është momenti i  frikshëm kur një avion i British Airways përpiqet të ulet në aeroportin e Heathrow në Londër , gjatë stuhisë .

Pamjet tronditëse u kapën nga vëzhguesit e aeroplanit të hënën, ndërsa stuhia Corrie vazhdonte të godiste vendin.

Erërat me shpejtësi deri në 92 milje në orë kanë shkaktuar shkatërrim në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar këtë fundjavë, duke lënë pas dy të vdekur, mijëra banesa pa energji elektrike dhe duke mbyllur shkollat ​​dhe anuluar trenat.

Avioni po vinte në aeroportin e Londrës të hënën pak pas mesditës pasi u nis nga Aberdeen rreth orës 10:50 të mëngjesit.

Pamjet tronditëse të kapura nga platforma e transmetimit të drejtpërdrejtë Big Jet TV treguan se aeroplani pothuajse rrotullohej  për shkak të  erërave të forta, gjë që detyroi pilotin të ngrihej përsëri dhe të afrohej përsëri drejt pistës në një përpjekje të dytë.

Sikurse duket në pamje, avioni lëkundet nga njëra anë në tjetrën, ndërsa godet asfaltin përpara se të mbështetet fort në anën e majtë, duke u balancuar në rrotat e majta.

Ndërsa piloti lufton për të parandaluar përplasjen, bishti i avionit duket se prek asfaltin përpara se avioni të largohet nga pista dhe të kthehet në ajër për një përpjekje tjetër.

Vëzhguesit lavdëruan pilotin që shmangu katastrofën./Opinion.al

Pas