Aktualitet

Presidenca kërkoi dorëheqjen, gjyqtarët Tusha dhe Papajorgji përgjigjenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:42 - 01/02/22 |
Opi Nion

Këshilltari Ligjor i Presidentit Ilir Meta, Bledar Dervishaj, në seancën e sotme që po zhvillohet në Gjykatën Kushtetuese për kërkesën e Kuvendit për shkarkimin e Presidentit Meta u shpreh se anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, Fiona Papajorgji dhe Kalo kanë konflikt interesi në shqyrtimin e kësaj çështje. Ai tha se ata duhet të dorëhiqen.

Por kryetarja e Gjykatës, Vitore Tusha i është përgjigjur kreut të shtetit duke thënë se nuk ka një kërkesë zyrtare për dorëheqje.

“S’kam ende asnjë kërkesë nga gjyqtarët për të hequr dorë nga kjo çështje. Ju si përfaqësues të presidencës keni kërkesë për dorëheqje apo për përjashtim gjyqtarësh?” pyeti ajo.

Ndërsa Fiona Papajorgji ka kërkuar nga Presidenca të sqarojë se ku e sheh afatin e përcaktuar 3-mujor.

“Ku është e përcaktuar afati tre mujor që deklaroni ju për shqyrtim të çështjes. Ku e bazoni ju që çështja është komplekse dhe unike, cili parim prevalon sipas jush?”, tha ajo.

Pas