Bota

Video/ Me duar të lidhura, pamje nga vrasja e civilëve në Bucha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:10 - 20/05/22 |
Opi Nion

Pamjet e mëposhtme të publikuara nga New York Times tregojnë prova të reja të mizorive të luftës të kryera nga forcat ruse në Bucha, një qytet disa km jashtë kryeqytetit ukrainas, Kievit.

Në video shihet se si ushtarët rusë kanë zënë rob një grup civilësh. Ata përkulen, me duart të lidhura të vendosur në rresht njëri pas tjetrit në një rrugë të zbrazët, ndërsa dy ushtarë rusë i kërcënojnë me armë. Sipas New York Times, të paktën tetë meshkuj janë ekzekutuar. Ata ishin baballarë, punëtorë të dyqaneve ushqimore dhe fabrikave.

Videot thuhet se janë filmuar më 4 mars nga një kamera sigurie dhe një dëshmitar në një shtëpi aty pranë.

Ndërkohë Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur kryerjen e ndonjë krimi lufte gjatë pushtimit të qytetit.

 

Pas