Aktualitet

Video/Makina inteligjente dhe radarët automatikë në Lezhë, pezullohen 87 patenta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:00 - 18/05/22 |
Opi Nion

Policia Rrugore vijon kontrollin e akseve kryesore të vendit me makinën inteligjente dhe radarët automatikë dhe këtë herë kontrolli u ushtrua në Lezhë.

Mësohet se gjatë ditës së djeshme deri në orët e para të mëngjesit të sotëm janë zhvilluar kontrolle dhe monitorime intensive të qarkullimit rrugor në akset rrugore Lezhë – Shëngjin, Lezhë – Shkodër dhe Lezhë – Fushë Krujë, duke përdorur makinën inteligjente, radarët automatikë, kamerat, dronët dhe aparatet fotografikë, si dhe patrulla të Policisë Rrugore në lëvizje me mjete të pauniformuara.

Si rezultat i përdorimit të flotës së pajisjeve të reja të Policisë Rrugore, në qarkun Lezhë, gjatë 16 orëve monitorim:

٠janë skanuar 503 mjete nga makina inteligjente dhe 145 mjete nga radarët automatikë, për qarkullim me shpejtësi mbi normat lejuara;

٠janë pezulluar 87 leje drejtimi, për periudha që variojnë nga 1 deri në 11 muaj, shoqëruar me masë administrative nga 8000 deri në 23.000 lekë të rinj dhe me zbritje nga 8 deri në 13 pikë nga leja e drejtimit;

٠janë ndëshkuar 118 drejtues mjetesh për shkelje të dyfishtë, krahas tejkalimit të shpejtësisë mbi normat e lejuara, edhe për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit. Masat administrative ndaj këtyre drejtuesve varjuan nga 20.000 deri në 40.000 lekë të rinj;

٠janë ndëshkuar 79 drejtues mjetesh për shkelje të dyfishtë, krahas tejkalimit të shpejtësisë mbi normat e lejuara, edhe për mospërdorim të rripit të sigurimit. Masat administrative ndaj këtyre drejtuesve varjuan nga 18.000 deri në 36.000 lekë të rinj;

٠janë ndëshkuar 87 drejtues mjetesh për shkelje të trefishtë, krahas tejkalimit të shpejtësisë mbi normat e lejuara, edhe për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit, edhe për mospërdorim të rripit të sigurimit. Masat administrative ndaj këtyre drejtuesve varjuan nga 35.000 deri në 54.000 lekë të rinj;

٠janë ndëshkuar 6 drejtues mjetesh për shkelje të dyfishtë, krahas tejkalimit të shpejtësisë mbi normat e lejuara, edhe për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit. Masat administrative ndaj këtyre drejtuesve varjuan nga 6000 deri në 17.000 lekë të rinj.

Bëhet e ditur se gjatë ditës së sotme makina inteligjente është zhvendosur në një tjetër qark të vendit./Opinion.al

Pas