Bota

“Akt armiqësor”, Rusia dëbon 27 diplomatë spanjollë dhe 24 italianëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 18/05/22 |
Opi Nion

Më herët u raportua se Rusia dëboi 35 diplomatë francezë. Ndërsa tani Ministria e Jashtme ruse ka thënë se po dëbon gjithashtu 24 punonjës të ambasadave italiane dhe 27 spanjolle.

Dëbimet e fundit janë një seri lëvizjesh kokë më kokë, pasi qeveritë evropiane dërguan në shtëpi më shumë se 300 rusë muajin e kaluar.

Midis tyre ishin 25 të dëbuar nga Spanja, 30 nga Italia dhe 35 nga Franca.

Kryeministri italian Mario Draghi e përshkroi lëvizjen e fundit të Rusisë si një “akt armiqësor”.

Kjo absolutisht nuk duhet të çojë në një ndërprerje të kanaleve diplomatike, sepse përmes atyre kanaleve, nëse kemi sukses, do të arrihet paqja,”-tha Draghi./Opinion.al

Pas