Kronikë

Video/ Kthyen banesën në laborator droge, arrestohen 4 persona në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:16 - 02/06/21 |
Opi Nion

Katër persona janë arrestuar në Tiranë, pasi akuzohet për kultivim të lëndëve narkotike.

Në pranga kanë rënë shtetasit Gerhard Duro, Skënder Ismaili, Ervin Shametaj  dhe J. V., 17 vjeç.

Sipas policisë këta persona kishin përshtatur një banesë si laborator, që shërbente për kultivimin e bimëve narkotike.

Gjatë kontrollit policia sekuestroi paisjet e montuara në banesën e pershtatur për kultivimin e bimëve narkotike, fara dhe fidanë canabis, 2 automjete dhe sende të tjera të kundraligjshme.

Njoftimi i policisë:

Finalizohet operacioni policor anticanabis i koduar “Kimisti”

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve nën drejtimin e Prokurorisë.

Kishin përshtatur banesën si një ambient të përshtatur si laborator, që shërbente për kultivimin e bimëve narkotike, vihen në pranga 4 persona.

Sekuestrohen paisjet e montuara në banesën e pershtatur për kultivimin e bimëve narkotike,fara dhe fidanë canabis, 2 automjete dhe sende të tjera të kundraligjshme.

Strukturat e DVP Tiranë nën drejtimin e Prokurorisë në zbatim të planit të masave për kontrollin e territorit me qëllim  parandalimin e kultivimit të canabisit si rezultat e një punë disa mujore  kanë zhvilluar me sukses operacionin policor të koduar “Kimisti” në kuadër e të cilit u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike” në bashkëpunim, të shtetasve : E. Sh., 30 vjeç, G.D., 37 vjeç, S. I., 44 vjeç dhe J. V., 17 vjeç.

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kishin përshtatur banesën e marrë me qira nga shtetasi E. Sh., me aparatura që shërbejnë për kultivimin e bimëve narkotike.

Gjatë kontrollit të banesës u gjetën fidanë të dyshuar narkotik kanabis, të kultivuar në kushte laboratorike, fara kanabisi dhe 1 peshore elektronike të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Gjithashtu nga kontrolli i ushtruar në automjetet me të cilën këta shtetas qarkullonin u gjetën dhe u sekuestruan fidanë të dyshuar kanabis, të cilët u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për veprime të mëtejshme./Opinion.al

 

 

Pas