Bota

Video/ Kina prezanton dronët bombardues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:37 - 16/10/20 |
Opi Nion

Kina vijon të përmirësojë forcën e saj ushtarake. Së fundmi ky shtet ka prezantuar dronët e saj të fundit ushtarak  të cilët mund të godasin objektivat në tokë.

Dronët mund të lëshohet nga pjesa e pasme e një kamioni ose nga një helikopter dhe mund të godasin objektivat e armikut me saktësi, pretendohet në videon e publikuar nga Kina.

Kjo është hera e parë që Kina ka vënë në përdorim një grup mjetesh pa pilot, të cilat veprojnë si një njësi e përbashkët për të kryer detyrën ushtarake.

Ndër të tjera, arsenali i fundit i Kinës përfshin edhe avion luftarakë pa pilot “Stealth”, të cilët janë të pajisur me AK-47, si dhe bombat të cilat mund të lëshohen nga dronët, që mund të fluturojnë deri në 35 orë pa karburant.

Pas