-U tha në Opinion

Video/Katakombi i Vithkuqit,vendi ku sot gjenden eshtrat e të zhvarrosurve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:45 - 17/06/20 |
Opi Nion

Një ndër fshatrat më interesantë të zonës së Korçës, në Vithkuq gjendet gjithashtu edhe një element unikal në Shqipëri. Është  fjala për atë që banorët e quajnë qimitir, ose që njihet ndryshe si katakomb dhe që ndodhet brenda territorit të Manastirit.

Brenda tij gjenden eshtrat e personave të zhvarrosur me qëllimin për të liruar vend në varreza. Një prej banorëve tregon se të zhvarrosurit futeshin në arka ose qese sipër të cilave vendosej emri i tyre dhe vendoseshin në qimitir./Opinion.al

 

Pas