Bota

FOTO/ Dalin armët, aktivizohet garda në SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:07 - 06/01/21 |
Doriana Çepunaj

Garda Kombëtare dhe forcat e tjera janë nisur për në Kapitol pasi mbështetësit pro-Trump sulmuan ndërtesën të Mërkurën, duke ndërprerë seancën e Kongresit.

“Në drejtimin e Presidentit Donald Trump Garda Kombëtare është në rrugë së bashku me shërbimet e tjera mbrojtëse federale”, tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany në një deklaratë. “Ne përsërisim thirrjen e Presidentit Trump kundër dhunës dhe për të qëndruar paqësor,” shtoi ai.

Pasi protestuesit hynë në ndërtesë, janë evakuuar anëtarëve e Kongresit, ndërsa raportohet se të paktën një person është plagosur. Policia e Kapitolit po bën arrestime por situata paraqitet e mbingarkuar./Opinion.la

 

Pas