Bota

Demokratët e Joe Biden marrin shumicën në Senat dhe në Kongres


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:43 - 06/01/21 |
el ida

Në një kohë kur mbështetësit e presidentit Trump kanë hyrë  në ambientet e “Capitol Hill” ku do të votohej presidenti i zgjedhur Joe Biden, mësohet se me fitoren në shtetin e Xhorxhias, demokratët arrijnë kontrollin e Senatit dhe të Kongresit.

Zgjedhjet për senatorët në Xhorxhia u përsëritën sepse asnjë nga kandidatët në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit nuk arriti 50% e nevojshëm për fitore sipas rregullave të shtetit. Rreth katër milionë qytetarë votouan në balotazh.

Demokratët do të kontrollojnë Senatin, Dhomën e Përfaqësuesve dhe Shtëpinë e Bardhë për të parën herë që nga viti 2009./Opinion.al

Pas