Bota

Biden: Trump të dalë në televizion e të kërkojë që kjo kapje të përfundojë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:21 - 06/01/21 |
el ida

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka reaguar pas hyrjes së protestuesve në Kongresin Amerikan. Biden e ka cilësuar anarki dhe kaos këtë situatë të krijuar, ndërsa i ka kërkuar Presidentit Trump të dalë në televizion dhe të  kërkojë që kjo kapje e Kapitolit të përfundojë.

“Demokracia jonë është nën sulm. Një sulm ndaj të zgjedhurve të vendit. Një sulm ndaj forcave të rendit. Më lejoni të jem i qartë skenat e sulmit nuk përfaqësojnë Amerikën e vërtetë. Shohim një numër të vogël ekstremistësh. Kjo është anarki është kaos. I kërkoj kësaj turme që të tërhiqet në mënyrë që demokracia të ecë përpara.

I kërkoj presidentit Trump që të dalë në televizion që të mbajë betimin e tij ndaj Kushtetutës dhe të kërkojë që kjo kapje e Capitol të përfundojë. Është kërcënuar siguria e zyrtarëve. Jam i shokuar që kombi ynë që ishte një fanar ndriçues i demokracisë në botë ka mbërritur deri këtu”, tha Biden./Opinion.al

 

Pas