Aktualitet

Video/ I veshur me të zeza dhe me maskë COVID, Djokovic largohet nga Australia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:33 - 16/01/22 |
Opi Nion

Tenisti serb Novak Djokovic është dëbuar nga Australia pasi humbi edhe “betejën” e fundit në gjykatë për të qëndruar në Australi dhe për të marrë pjesë në kometicionin sportiv  “Australia Open”.

Djokovic tha se ishte “jashtëzakonisht i zhgënjyer” por e pranoi vendimin. Ai u nis me një fluturim për në Dubai të dielën.

Largimi i tij shënon fundin e një sage 10-ditore, në të cilën Djokovic luftoi për të qëndruar për të marrë pjesë në “Australia Open”.

Mbështetësit e sportistit heshtën jashtë dyerve të gjykatës ndërsa vendimi u shpall në prag të ndeshjes së tij hapëse në turne. Një fans i tha BBC-së se vera e tij do të ishte “boshe” pa 34-vjeçarin të luante në Open.

Kryeministri australian Scott Morrison tha se vendimi i gjykatës ishte i drejtë.  “Vendimi për të mbajtur kufijtë tanë të fortë dhe për t’i mbajtur Australianët të sigurt është i drejtë”, tha ai.

Djokovic rreth orës 12:30 me kohën tonë lokale ka fluturuar nga Melburni në Dubai.Në kompeticionin e njohur “Australian Open” është vendosur që në vendin e Djokovicit të përfshihet italiani Salvatore Caruso, numri 150 në botë dhe nga ku ishte mundur në eliminatoret nga japonezi, Taro Daniel.

Pas