Bota

Video/ Ç’ndodh gjatë natës? Raketat ruse përparojnë drejt kufirit të UkrainësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 15/02/22 |
Opi Nion

Grumbullimi i forcave ushtarake ruse pranë kufirit ukrainas vazhdon me shpejtësi, me të gjitha mjetet, nga nëndetëset dhe anijet në Detin e Zi, deri te raketat balistike me rreze të shkurtër veprimi, tanket dhe obuset rreth skajeve verilindore të Ukrainës.

CNN ka lokalizuar dhe vërtetuar me video të publikuara në mediat sociale këto lëvizje – megjithëse ka shumë të tjera që nuk po vëzhgohen.

Disa nga videot vijnë nga burime zyrtare; shumica janë marrë nga platformat TikTok ose YouTube. Ato janë duke u analizuar nga vëzhguesit në internet dhe shpesh plotësojnë edhe imazhet satelitore.

Kolona afër Belgorodit

Këtu është një kolonë që lëviz pranë Belgorodit në Rusinë perëndimore, përtej kufirit nga qyteti kryesor ukrainas i Kharkiv:

Gjithashtu ka dhe shumë dëshmi të tjera të ngritjes ushtarake në rajonin e Belgorodit.

CNN i lokalizoi këto video në fshatin Sereteno, rreth 15 milje (24 kilometra) nga kufiri. Ato tregojnë tanke që lëvizin nëpër zonë.

 

Lëvizjet gjatë natës

Forcat ruse po lëvizin gjithashtu natën në zonën që shfaqet në videon më poshtë, me tanke që shkarkohen nga trenat.

 

Tanke rreth Voronezh

Zona përreth Voronezh gjithashtu duket se ka shumë lëvizje. Një koleksion i madh tankesh dhe mjetesh luftarake të këmbësorisë u filmua në dy ditët e fundit nga një tren që kalonte. Sipas analistëve ata janë pjesë e Ushtrisë së Tankeve të Gardës së Parë Ruse.

Helikopterë afër Belgorodit

Në dy ditët e fundit, në shumë video në rrjetet sociale është shfaqur mbërritja e helikopterëve pranë kufirit me Ukrainën. Ato mund të ofrojnë mbrojtje të rëndësishme për trupat tokësore në rast ofensive. Këto janë filmuar afër Belgorod:

 

 

 

 

 

 

 

 

Pas