-U tha në Opinion

Video/Blendi Fevziu tek piramida 67, kufiri që ndan Greqinë dhe Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:31 - 27/10/21 |
Opi Nion

Në udhëtimet e tij në Shqipëri, gazetari Blendi Fevziu ka vizituar dy skajet më të largëta, të vendit, Vermoshin dhe Konsipolin.

Midis dy maleve, në një udhëtim 3- 4 km në një rrugë të pashtruar, ai ka mbërritur tek piramida 67. Në anën jugore të saj është Greqia dhe në anën veriore Shqipëria. “Piramida që ndan kufirin, e vedosur nga Protokollli Ii Firences në Janar 1925, pas më shumë se 4 vitesh momarrëveshjesh mes Shqipërisë dhe Greqisë që pretendonin territore me të shtrira. Shqipëria pretendonte deri në Gjirin e Prevezës, ndërsa Greqia pranë Gjirokastrës”, tha gazetari./Opinion.al

Pas