Aktualitet

VIDEO/ Basti për spitalin e Fierit, Rama inspekton punimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:26 - 19/02/21 |
Semiljana Azizi

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar ditën e sotme punimet që po zhvillohen për spitalin Rajonal në Fier, ndërtimi ky që po financohet nga qeveria turke.

Sipas kryeministrit punimet do të përfundojnë në muajin maj, teksa spitali pritet të jetë jo vetëm një spital i ri publik, por edhe një qendër ku do të zbatohet projekti pilot i autonomisë spitalore, që më vonë ka synon të shtrihet  në të gjithë spitalet e Shqipërisë.

Rama ka shtuar gjatë fjalës së tij se në këtë spital do të angazhohet një personel  prej 50 vetësh, menaxherë, mjek e infermierë turq teksa do të bashkëpunojmë gjithashtu edhe me një personeli prej 320 mjekësh, infermierësh e punonjësish shqiptarë të shërbimeve mbështetëse.

‘Në kantierin e Spitalit Rajonal Memorial, ku progresi i përditshëm është tejet mbresëlënës dhe ku do të kemi, duke nisur nga muaji maj (që të jemi brenda:-), jo vetëm një spital të ri publik me standardet më të larta, po edhe një qendër transferimi të dijes ku do të zbatohet projekti pilot i autonomisë spitalore, që pastaj do të shtrihet në të gjithë spitalet e Shqipërisë

Një personel prej 50 vetësh, menaxherë, mjek e infermierë turq do të punojnë këtu së bashku me personelin prej 320 mjekësh, infermierësh e punonjësish shqiptarë të shërbimeve mbështetëse.

Ky spital hap fazën përmbyllëse të Reformës sonë në Shëndetësi dhe është pasqyra më kuptimplotë e një transformimi në vazhdim, që deri 7 vjet më parë as e mendonte njeri’- shkruan Rama në Facebook./Opinion.al

Pas