Rajoni

Maqedonia e Veriut/ 19 viktima dhe 415 raste me COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:27 - 19/02/21 |
Opi Nion

19 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, teksa janë konfirmuar edhe 415 raste të reja.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë bëjnë të ditur edhe për 224 persona të shëruar. Në Maqedoninë e Veriut deri më tani me COVID-19 janë diagnostikuar 98.584 persona dhe prej tyre 3.037 e kanë humbur jetën, 89.022 janë shëruar, ndërsa raste aktive janë 6.525 persona.

Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, numri i përgjithshëm i pacientëve me koronavirus pozitiv dhe të dyshuar që po trajtohen në pavijonet e Klinikës për Sëmundjeve Infektive në Shkup dhe në spitalet në spitalet tjera arrin në 636 persona, shifër kjo gati për një mijë persona më pak se në periudhën deri para dy muajve.

Qeveria në mbledhjen e së enjtes ka diskutuar gjendjen me vonesat në furnizimin e vaksinave ndërsa kryeministri Zoran Zaev ka mohuar informacionet në disa media për presione diplomatike nga partnerët evropian dhe amerikan për mos furnizim me vaksina nga Kina dhe Rusia.

Vaksinimi në Maqedoninë e Veriut ka nisur të mërkurën me 4,680 vaksinat e dhuruara nga qeveria e Serbisë. Të parët kanë nisur të vaksinohet punonjësit shëndetësorë, ndërsa më pas edhe kategoritë tjera, por pasi të arrijnë 200 mijë vaksinat e blera nga Kina.

Pas