-Jetë dhe Stil

Video/Balerina me Alzaimer kujton kërcimin sa dëgjon muzikën e Çajkovskit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:56 - 17/07/21 |
Opi Nion

BBC ka rikthyer në vëmendje një video të pak kohëve më parë, e cila u bë virale në rrjet. Imazhet tregojnë një të moshuar të prekur nga Alzaimeri. Marta Gonzalez ka qenë një balerinë që ka studiuar në Kubë dhe sapo ajo ka dëgjuar Liqenin e Mjelmave nga Çajkovski, ka kujtuar ekzaktësisht koreografinë e baletit.

Marta u xhirua në një shtëpi të moshuarish në Spanjë. Ajo vdiq pak kohë më pas në vitin 2019.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BBC (@bbc)

Pas