Bota

Video/Afganistan, hajdutët lyhen me zift, gruaja vritet se s’mbajti burkën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:11 - 18/08/21 |
Opi Nion

Edhe pse premtuan publikisht amnisti dhe paqe për të gjithë në një sistem që respekton qytetarët pamjet që vijnë sot nga rrugët e Afganistanit tregojnë të kundërtën.

Videot e transmetuara ditën e sotme në mediat e huaja tregojnë një hajdut makinash me fytyrën e mbuluar me zift, të lidhur në pjesën e pasme të një kamioni,duke u torturuar publikisht ndërsa njerëzit mblidheshin për të parë. Një polic i trafikut qëndronte i pafuqishëm aty pranë.

Daily Mail raporton gjithashtu se talebanët po shkojnë derë më derë dhe nën kërcënimin e armëve po marrin kundërshtarët politikë. Fqinji i një të dyshuari raportoi se talebanët thanë se ai do të vritej nesër.

Ndërsa një grua e re u qëllua për vdekje pasi dyshohet se refuzoi të mbante burka. Ajo shihet e shtrirë në një pellg gjaku ndërsa prindërit e saj të shqetësuar struken pranë trupit të saj në imazhin që ndau ambasadori afgan në Poloni, Tahir Qadry, i cili denoncoi ‘vrasjen e civilëve’.

Pamje të tjera tregojnë luftëtarët talebanë jashtë aeroportit të Kabulit të martën duke mbajtur në duar kallashnikovë dhe lëshues raketash, dhe duke qëlluar me armë në ajër.

Pas