Aktualitet

Vettingu i politikanëve, Basha: Largimi i atyre që janë pjesë e krimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:23 - 20/10/21 |
el ida

Kreu i PD Lulzim Basha në një dalje për mediat ka shpjeguar në mënyrë më të detajuar amendamentet e dorëzuara në kuvend për ndryshimet kushtetuese.

Ndërsa foli ndër të tjera edhe për vettingun në politikë, Basha tha se tashmë propozimi ka disa ndryshime nga ai I vitit 2018, mbi të cilin u shpreh venecia.

“Shqipëria e ka të domsosdoshme për të pastruar politikën nga influenca e krimit të organizuar që shkon deri në prezencën e njerëzve të inkrimunuar në politikë, qofshin këta deputetë, anëtarë të këshillave bashkikë, ministra apo kryeministra. Pra Komisioni i Venecias ka thënë që qëllimi për të cilin kërkohen këto ndryshime është legjitim, por ka kërkuar që një proces i tillë të bëhet në kushte të proporcionalitetit dhe qartësisë ligjore dhe garantimit të të drejtave të njeriut. Kush do ta bëjë këtë? Nuk mund ta bëjnë politikanët. Sot përgjigja është definuar dhe i kalon një institucioni ku janë investuar jo thjesht milionat e taksapaguesve amerikanë, europianë dhe shqiptarë, por janë dhe shpresat e atyre që duan një politikë të pastër nga krimi dhe kjo është SPAK në tërësinë e saj”, u shpreh Basha.

Kreu i opozitës ka thënë që ky proces duke nisur nga përvoja e vettingut në drejtësi të fillojë me 200 politikanët e parë duke hetuar të ardhurat, pronat dhe lidhjet e tyre.

“Çfarë do të kontrollohet? Natyrisht siç e kemi thënë prej fillimit, pandëshkueshmëria e politikanëve të lartë, të korruptuar dhe bosët e pandëshkuar janë problemet kryesore.  Largimi i politikanëve që janë ose pjesë e krimit të organizuar, ose përfaqësues të krimit të organizuar”, u shpreh Basha./Opinion.al

Pas