Bota

Venezuelë/ Djali dhe motra e Nicolas Maduro do të testojnë vaksinën ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:37 - 05/10/20 |
Opi Nion

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, ndërsa shumë shkencëtarë vijojnë kërkimet për krijimin e një vaksine të sigurt anti-COVID.

Deri më tani vetëm Rusia ka miratuar një vaksinë zyrtare kundër COVID-19, ndërsa ka filluar që ta shpërndajë atë dhe në shtete të tjera.

Mediat në Venezuelë raportojnë se djali dhe motra e presidentit Nicolas Maduro do të jenë pjesë e 2000 vullnetarëve në vend që do të marrin vaksinën ruse, si pjesë e testimeve të fundit klinike të saj.

Në një komunikim me mediat, presidenti Maduro u shpreh se e mbështet vendimin e djalit të tij duke shtuar se dhe ai është i gatshëm të jetë ndër të parët persona që të marrë vaksinën Sputnik V sapo ajo të jeta gati për përdorim masiv.

Venezuela ka raportuar zyrtarisht 77 mijë raste me koronavirus dhe 650 viktima që nga nisja e pandemisë, por mendohet se shifrat mund të jenë dhe më të larta.

Megjithatë, ekspertët e shëndetësisë kanë ngritur dyshime nëse vaksina ruse ka kaluar në të gjitha hapat e nevojshëm dhe nuk kërcënon jetën e qytetarëve./ Opinion.al

Pas