Kryesore

Vendimi për Dritan Dajtin/ Gjonaj: Do i drejtohemi KLD për gjyqtarët


               Publikuar në : 14:12 - 10/02/19 |
b.f

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ka cilësuar skandaloze dhe të papranueshme vendimin e Gjykatës së Apelit të krimeve të Rënda për Dritan Dajtin. Ajo u shpreh se qeveria nuk synon kontrollin e drejtësisë, por ministria do t’i drejtohet Këshillit të lartë të Drejtësisë që të marrë masa për gjyqtarët.

Trupa e gjyqtarëve vendosi uljen e dënimit me 25 vjet për Dajtin, i cili akuzohet për vrasjen e 4 policëve.

“Do të ndjekim të gjitha hapat me të gjitha mjetet ligjore që jeta e 4 dëshmorëve të atdheut të peshohet në kandarin e korrupsionit, e mungesës totale të integritetit dhe profesionalizmit të disa gjyqtarëve të cilët nuk meritojnë asgjë tjetër përveç përbuzjes së çdo qytetari të ndershëm,” tha Gjonaj.

Ministja tha se do të përshpejtohet reforma për rriten e sigurisë në burgje si masa immediate kundër krimit të organizuar./E.L

Pas