Bota

Vendimi i Putin për Donetsk dhe Luhansk, BE paralajmëron RusinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:35 - 21/02/22 |
Opi Nion

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian është shprehur kundër vendimit të Presidentit rus Vladimir Putin pë rnjohjen e pavarësisë së dy territoreve separatiste në Ukrainë.

“Njohja e dy territoreve separatiste në Ukrainë është një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar, integritetit territorial të Ukrainës dhe marrëveshjeve të Minskut”, tha Ursula von der Leyen.

Menjëherë pas vendimit të për pavarësinë e territoreve separatiste rusishtfolëse në Donbas pas një takimi të Këshillit të Sigurimit rus për Ukrainën BE deklaroi se dhe partnerët e saj do të reagojnë me unitet dhe vendosmëri duke solidarizuar Ukrainën.

Putin ka nënshkruar dokumentet dhe i ka kërkuar Parlamentit rus që të ratifikojë vendimin sa më shpejt që është e mundur.

Ai e ka përfunduar fjalimin e tij duke thënë se “jam i sigurt se do të kem mbështetjen e popullit rus”. Franca dhe  Gjermani shprehën gjithashtu zhgënjimin e tyre me vendimin e presidentit rus.

Pas