Bota

Vendet e G7 vendosin tavan për naftën ruse, Moska bllokon gazinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:33 - 03/09/22 |
Opi Nion

Vendet e G7 kanë rënë dakord të vendosin një tavan në çmimin e naftës ruse, për të ulur të ardhurat e Moskës dhe për të kufizuar ndikimin e luftës në çmimet e energjisë.

Fillimisht, Kremlini reagoi duke garantuar se nuk do t’u shesë naftë atyre që aplikojnë ‘tavanin e çmimit’.

Në mbrëmje Gazprom njoftoi se Nord Stream, tubacioni kryesor për transportin e gazit rus në Evropën Perëndimore, nuk do të rifillojë të shtunën, siç pritej pas tre ditësh mirëmbajtje: pas “problemeve dhe dëmtimeve” të identifikuara, tha ai, “transporti i gazit” është “ndërprerë plotësisht”.

Prandaj, në një skenar të mirëpërcaktuar për njoftimet e Moskës, rikthehet fantazma e ndalimit total të gazit rus. Në fund të fundit, vetëm disa orë më parë, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se ishte “e bindur plotësisht se është koha për një tavan mbi çmimin e gazit nga tubacionet ruse të gazit në Evropë”. Dmitry Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë dhe ish-president, tha se nëse BE-ja vendos një ‘tavan çmimi’, gazi rus “nuk do të ekzistojë më” në Evropë.

Sa i përket punës në BE për të luftuar çmimet e energjisë, prioriteti, vuri në dukje von der Leyen, mbetet ai i kursimit të energjisë, “veçanërisht në momentet e pikut”./Opinion.al

Pas