Aktualitet

Veliaj pret legjendat e basketbollit spanjoll:Shtojmë bashkëpunimin mes 2 vendeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:34 - 23/06/22 |
Opi Nion

Kryebashkiaku Erion Veliaj priti në një takim legjendat e basketbollit të Realit të Madridit dhe Spanjës në kuadër të Javës se Kulturës Spanjolle që sapo ka nisur në kryeqytet.

Në fjalën e tij, Veliaj është shprehur i lumtur për marrëdhënien e mirë të krijuar midis dy vendeve dhe shprehet optimist se kjo lidhje do vazhdojë për një kohë të gjatë.

“Sot kemi një marrëdhënie speciale mes biznesit shqiptar dhe atij spanjoll, kemi akses në kulturën spanjolle, e po ashtu kemi fluturime direkte nga Tirana në Madrid apo Barcelonë. Por, duam që këto arritje t’i çojmë sa më lart, ndaj besoj se jemi në një moment shumë të mire për raportet e Shqipërisë dhe Spanjës. I ftojmë të gjithë qytetarët, qofshin ata që do aktivizohen në sport apo që do përshihen në aktivitetet e kulinarisë, të artit, kulturës, vallëzimit, që ta shijojnë këtë javë”, tha Veliaj.

Po ashtu Erion Veliaj nuk la pa përmendur edhe faktin e mbështëtjes së Spanjës në periudhën më të vështirë të Shqipërisë siç ishte ajo e tërmetit, pandemise apo luftës.

“Kemi kaluar kohë shumë të vështira me tërmetin, pandeminë, apo lufta që po ndodh jo shumë larg nesh, por është shumë e rëndësishme të japim mesazhin se jeta vazhdon dhe raportet mes njerëzve janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Falenderoj shumë ambasadorin e Spanjës dhe gjithë kolegët nga Real Madrid, që na nderuan sot në Tiranë. Jam shumë optimist se ditët më të mira i kemi përpara”, vijoi Veliaj.

Nga ana tjetër, ambasadori i Ambasadori i Spanjës në Tiranë, Alvaro Renedo Zalba u shpreh  i kënaqur për bashkëpunimin në fushën e sportit mes Shqipërisë dhe Spanjës.

Pas