Politikë

Vdekja e Lear Kurtit/ Salianji akuza Policisë, deputeti i PS: Do rrini edhe 10 vjet atyBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:48 - 25/10/22 |
Opi Nion

Është shoqëruar me debate Komisioni i Sigurisë për çështjen e vdekjes së 32-vjeçarit Lear Kurti pasi u ndalua nga Policia.

Edhe pse drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, ndodhet në komision për të folur për sulmin kibernetik, deputeti i PD pati akuza ndaj policisë për manipulim të vdekjes së Kurtit.

 “Ne kemi denoncuar dhe denoncojmë përfshirjen e drejtuesve të lartë të shtetit në paligjshmëri, në moszbatim të ligjit dhe në përfshirjen e manipulimeve kriminale. Nuk I bën mirë policisë së shteti mbrojtja e paduhur Edhe në ngjarjen e fundit  nëse nuk do kishte nxitim për manipulim të ngjarjes, padiskutim që nuk do ishim këtu. Këtu ka një shqetësim, që policia që duhet të ruajë qytetarët mos t’i vrasë. Ne mbështetjen e japim, por që ta kapet me zë dhe figurë në manipulim të ngjarjes. Ore ju do distancohuni, pumonjësit e policisë e ngerinin një qënie njerëzore sikur të ishte thes”,-tha ndër të tjera Salianji.

Nga ana tjetër, deputeti i PS, Toni Gogu, iu drejtua duke i thene se “do rrini edhe 10 vjet aty ku jeni”.

Gogu: Është e rëndësishme që kur doni të filloni për mirëefunksionimin e policisë fillon me ça kemi bërë ne keq dhe ca kemi bërë ne mirë.

Deputete e PD: Nuk jemi për analizë

Gogu: Nuk jeni për analizë, prandaj rrini aty ku keni ndonjur 10 vjet do rrini edhe 10 të tjera.

Pas