Aktualitet

Amnistia fiskale/ Tabaku: Ligj që fal korrupsionin, Shqipërisë i duhet vizion ekonomikBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:52 - 25/10/22 |
Opi Nion

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku në një deklaratë nga Korça u shpreh se ligji për amnistinë fiskale fal korrupsionin dhe krimin e organizuar.

Tabaku tha se Shqipëria ka nevojë për një vizion ekonomik për të dalë nga kriza, një vizion që sipas saj të mbështesë të gjitha shtresat.

“Do kemi një diskutim të hapur me pedagogë për procesin e integrimit. Duhet ta bëjë qeveria, por s’po e bën.

Ka shumë legjislacione që do përafrohen, detyrime që do zbatohen, nuk i bëjmë dot nëse s’kemi bashkëpunim dhe komunikim me njerëzit. Nga procesi përfitojnë qytetarët, jo qeveritarët. Diskutimin do e nisim nga Korçka.

Kemi studentët dhe fermerët sepse do preken shumë nga ky proces, do ketë përfitime dhe kosto. Procesi do jetë ndyrshim për Shqipërinë dhe shqiptarët. Sot ndodhemi në gjendje jashtëzakonisht shumë të vështirë ekonomike.

Kam 3 vite që flas kundër aministisë fiskale, mendoj që Shqipëria e 2022 nuk e meriton që të diskutojë një ligj për të falur korrupsionin dhe krimin e organizuar. E pabartë, jo e drejtë dhe arrogante. Sot Shqipëria ka nevoja të tjera, për një vision ekonomik për të dalë nga kriza, për të mbështetur të gjitha shtresat.

Kemi prekje të ekonomisë nga kriza botërore, por pjesë më e madhe vjen si rezultat i krisës së Shqipërisë, ekonomisë shqiptare, I rritjes së taksave, I shpërdorimit të buxhetit të shtetit dhe mungesës së alternativave”, tha Tabaku./Opinion.al

 

 

 

Pas