Aktualitet

Vdekja e Lear Kurtit, ekspertiza mjeko-ligjore: I ndaloi menjëherë zemra nga mbidozaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:32 - 17/11/22 |
Opi Nion

Është zbardhur ekspertiza mjeko-ligjore për vdekjen disa javë më parë e të riut, Lear Kurti, pak pas shoqërimit në ambientet e Komisariatit nr.3, në Tiranë.

Sipas Prokurorisë së Tiranës, shkak i vdekjes është mbidoza (helmimi) akut me lëndë narkotike kokainë, e komplikuar me shok toksik, me mekanizimin e ishemisë akute të miokardit që ka sjellë për pasojë ndalimin e menjëhershëm të zemrës.

“Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ka administruar aktin e ekspertimit mjeko-ligjor nr 494/22 datë 14.11.2022, në lidhje me shkaqet e vdekjes së shtetasit Lear Kurti.

Në përgjigje të aktit të ekspertimit mjeko-ligjor, përcaktohet diagnoza Anatomo-Patologjike:

Mbidozim (Helimim) akut me lëndë narkotike e llojit kokainë. Ishemi akute Hypoksite e miokardit e shoqëruar me kontraktim dhe deformim të miofibrilive, edemë e shprehur e trurit, stazë vazale dhe ekstravazat kapilar, atelektazë dhe emfizemë kompesatore e mushkrisë, hepatit kronik persistent.

Shkaku i vdekjes se shtetasit Lear Kurti ka qenë helmimi (mbidozim) akut me lëndë narkotike të llojit kokainë, i komplikuar me shok toksik, me mekanizimin e ishemisë akute të miokardit që ka sjellë për pasojë asistolinë kardiake (Ndalim i menjëhershëm i zemrës)”-thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Pas