Bota

Vdekja e Elizabeth II, indianët kërkojnë kthimin e diamantit KohinoorBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:15 - 10/09/22 |
Opi Nion

Pas vdekjes së mbretëreshës më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar, Mbretëreshës Elizabeth II, disa njerëz në Indi po bëjnë thirrje për kthimin e një diamanti të quajtur Koh-i-noor që ishte vendosur në një kurorë të bërë për nënën e mbretëreshës.

Menjëherë pas vdekjes së mbretëreshës, përdoruesit e Tëitter filluan të kërkonin që xhevahiri 105 karatësh në formë ovale të kthehej aty ku ishte gjetur fillimisht. Kërkesa vjen pasi disa ish-subjekte të Perandorisë Britanike sfidojnë trashëgiminë e monarkisë, veçanërisht historinë e saj të kolonializmit.

Diamanti, i cili raportohet të jetë një nga bizhuteritë më të shtrenjta në botë, është guri qendror i Kurorës së Nënës Mbretëreshë. Besohet se është minuar në Indi dhe diamanti thuhet se ishte një nga gurët në Fronin e famshëm të Pallua. Diamanti u gjet në minierat e Golcondës të Indisë në shekullin e 14-të dhe gjatë shekujve, ai ndryshoi pronësi disa herë.

Kthimi i Kohinoor është kërkuar nga qeveria në shumë raste, veçanërisht një herë në vitin 1947. Qeveria britanike, megjithatë, i ka kundërshtuar vazhdimisht pretendimet. Kohinoor mendohet se u është dhënë britanikëve në 1849 si pjesë e një marrëveshjeje të bërë me Maharaja e Lahores pas konfliktit Anglo-Sikh. Në atë kohë, guri peshonte 186 karat.

Në vitin 1847, britanikët e detyruan atë të nënshkruante një dokument ligjor që përfshinte një dispozitë që kërkonte që xhevahiri t’u dorëzohej britanikëve. Maharaja Duleep Singh ishte vetëm 10 vjeç në atë kohë.

Thuhet se nuk ka plane për të kthyer xhevahirin, dhe disa raporte spekulojnë se diamanti do t’i shkojë gruas së mbretit Charles III, Camilla, bashkëshortja e re e Mbretëreshës në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërsa ishte në një vizitë në Indi në vitin 2016, ish-ministri i Britanisë për Azinë dhe Paqësorin, Alok Sharma tha: “Është pikëpamja e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar se nuk ka ndonjë bazë ligjore për kthimin e diamantit”./Opinion.al

Pas