Te Fundit

Vasili: I vetmi që ka mashtruar me gjeneralitetet është Rama, nga Edvin e bëri EdiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:30 - 29/08/22 |
Opi Nion

Në një konferencë për mediat të mbajtur këtë të hënë, deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili, deklaroi se i vetmi që ka bërë mashtrim me gjeneralitetet është kryeministri Edi Rama.

Teksa ka patur interes nga gazetarët për firmat që Meta ka hedhur në dokumente shtetërore me gjeneralitete Ilir Meta dhe jo me mbiemrin Metaj, kreu i Partisë së Lirisë u shpreh se nuk përbën shkelje ligjore ndërsa Vasili solli rastin e kryeministrit Edi Rama për të cilin tha se ka problem ligjor pasi ka ndërruar emrin nga Edvin në Edi në vitin 2002.

Pyetje: Gjendja Civile tha se ju nuk keni ndryshuar emrin e mbiemrin, por ju keni firmosur shumë dokumente, me Ilir Meta, ndërkohë që mbiemri juaj është Metaj, a përbën shkelje ligjore dhe a keni shqetësim për këtë gjë?

Ilir Meta: Jo, sepse çdo dokument e firmë e titullarëve është e shoqëruar me numër protokolli, vulë e institucionit, të cilat kofirmojnë përgjegjshmërinë apo autenticitetin e personit që ka bërë një nënshkrim. Që të mos jenë të shqetësuar as ata që nxisin histori të tilla qesharake, Petrit Vasili tregon një rast.

Petrit Vasili: Ne kemi një rast interesant, dekrete të presidentit për emërimin e ish ministrit të Kulturës Edi Rama dhe të emërimit e zgjedhjes së tij si kryetrar Bashkie, ndërkohë që në 2002 Edi Rama ka ndërruar emrin nga Edvin në Edi Rama.

I vetmi njeri që kemi që është në nivelet më të larta të politikës që një problem shumë të madh formal dhe ligjor se është dhe objekt i ligjit përvetësimi i postit shtetëror përmes mashtrimit me gjeneralitetit është rasti më tipik me Edi Ramën dhe e provuar.

Një njeri me identitet krejt tjetër ka mbajtur poste të rëndësishme e është çëshjte e madhe për t’u verifikuar. Ky duhet të ishte shqetësim i madh.

Pas