Bota

Vaksinimi anti-COVID, 645 mijë persona kanë marrë dozën e parë në Turqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:11 - 17/01/21 |
Opi Nion

Turqia po vijon fushatën e vaksinimit të mjekëve dhe infermierëve që ndodhen në vijën e parë të luftës kundër pandemisë COVID-19.

Sipas të dhënave zyrtare, deri në këto momente janë vaksinuar mbi 645 mijë persona, staf mjekësor, me vaksinën e prodhuar nga Kina.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se Turqia ka 1,1 milionë punonjës shëndetësorë dhe se më pas ky proces do të vijojë me të gjitha grupet e caktuara në programin e vaksinimit.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca ishin ata që e morën vaksinën të parët përpara kamerave.

Pas