Bota

Vaksina ruse anti-COVID, OBSH: Nëse plotëson kriteret, aprovohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:22 - 13/11/20 |
Opi Nion

Organizata Botërore e Shëndetësisë është shprehur se ka qenë në kontakt me institutin rus që qëndron pas vaksinës për koronavirusin, the Sputnik-V.

Lajmin e ka konfirmuar agjencia për CNN, në një deklaratë të dhënë të premten në mëngjes. Fondi i pasurisë sovrane të Rusisë njoftoi të mërkurën se një analizë e hershme e të dhënave nga vaksina Sputnik-V del në përfundimin se kandidatja është 92% efektive.

“OBSH ka qenë në kontakt me Institutin e Kërkimit Gamaleya të Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë, i cili shprehu interes për të aplikuar për listën e përdorimit emergjent dhe ne shpresojmë të marrim të dhënat për vaksinën e tyre kandidate Sputnik V. Nëse produkti i paraqitur për vlerësim i plotëson kriteret, OBSH do t’i publikojë rezultatet gjerësisht. Kohëzgjatja e procesit për autorizim për përdorim emergjent varet nga cilësia e të dhënave të paraqitura nga prodhuesi i vaksinave dhe nga ato të dhëna që plotësojnë kriteret e OBSH-së.”- tha OBSH në një deklarate.

Vaksina ruse ka shkaktuar jo pak polemika. Deklaratat e Moskës, se ajo është 92% efektive janë përballur me perëndimorët skeptikë, ndërsa testet e fazës së tretë.

Pas