Aktualitet

Vaksina anti-COVID, sa doza mbërrijnë sot në Shqipëri?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:58 - 01/02/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot se në Shqipëri do të mbërrijnë 1170 doza të vaksinës Pfizer. Sipas kryeministrit, pjesa tjetër e vaksinës prej 41 mijë dozash do të mbërrijë deri në fund të shkurtit.

Po ashtu, Rama tha se për shkak të rregullave, Shqipëria e ka të pamundur që të dhurojë vaksina anti-COVID Kosovës

“Më vjen shumë mirë që ne ia kemi dalë të mos mbetemi në rrethin vicioz ku janë shumë të tjerë. Nuk e kam harruar që kemi marrë një zotim për të ndihmuar Kosovën, por dua të sqaroj që rregullat strikte dhe kufizimet e forta që kompania ka vendosur, e bëjnë të pamundur që ne të dhurojmë doza vaksinash, por nuk e bëjnë të pamundur që ne mund të ofrojmë vaksinim për një numër mjekësh e infermierësh nga spitali COVID i Prishtinës. I kam kërkuar ministres s ëShëndetësisë të komunikojë me homologun Kosovar dhe kur ata të vendosin do të jemi të gatshëm të fillojmë menjëherë me 50 vaksinime, me nga 2 doza. Sot Pfizer jep 1170 dozat e para. Brenda shkurtit do të vijnë edhe 41 mijë dozat që ishin të parashikuara për periudhën e janarit”, -tha Rama./ Opinion.al

Pas