Aktualitet

Ushtria serbe në kufi me Kosovën, Rama: Manovra teatrale-ushtarake


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:50 - 27/09/21 |
Opi Nion

Në konferencën e përbashkët për shtypme Albin Kurtin, kryeministri Edi Rama nga Kosova është ndalur te tensionet e fundit midis Serbisë dhe Kosovës pas vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitetin e targave.

Rama i ka cilësuar manovrat ushtarake në kufi me Kosovën si teatrale-ushtarake duke theksuar se ato nuk mbrojnë serbët në kufi, pasi qytetarët serbë në Kosovë jetojnë shumë të sigurt, madje iu  paguhen edhe faturat e energjisë elektrike.

“Shqipëria si anëtarë jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit do të ketë prioritet njohjen teatrale-ushtarakee Kosovës, si mbyllje e natyrshme edhe formalisht e shpërbërjes së ish-Jugosllavisë. Serbia duhet ta njohë këtë realitet të pakthyeshëm. Sot jemi dëshmitarë të manovrave teatrale-ushtarake të Serbisë në kufirin me Kosovën. Ato në fakt nuk mbrojnë serbët në kufi, siç pretendon vetë qeveria e Kosovës dhe disa gjeneralë të ushtrisë së humbur të Serbisë në luftën me Kosovën. Qytetarët serbë në Kosovë jetojnë shumë të sigurt. I paguhen edhe faturat e energjisë elektrike si askund në botë. Institucionet atje janë pikërisht për t’i shërbyer atyre qytetarëve serbë, të cilët janë pengje të stanjacionit në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë”./Opinion.al

Pas