Kryesore

Rama: Nuk kam pasur bisedë me Vuçiç! Çfarë donte ambasadori rus në kufi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:26 - 27/09/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama në konferencën e zhvilluar ditën e sotme në Prishtinë ka zbuluar se nuk ka pasur asnjë komunikim me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç, për çështjen e reciprocitetit të targave dhe ngjarjeve të ditëve të fundit.

Rama tha se në këtë çështje nuk ka se çfarë të ndërmjetësohet, pasi e drejta është me Kosovën dhe Shqipëria ashtu si i gjithë komuniteti ndërkombëtar është me Kosovën.

Gjatë fjalës së tij po ashtu Rama ngriti pyetjen:“Çfarë donte ambasadori rus atje?”.

‘Nuk kam pasur një bisedë me Vuçiç, apo siç thonë ato bashkëkombasit ne rrjetet e mia sociale, me vëllain tim Vuqiqi, nuk ka çfarë ndërmjetësohet, këtu jemi në kushtet kur e drejta është me Kosovën dhe kaq kjo është shumë e qartë. Kështu që ne jemi në krah të Kosovës siç është i gjithë komuniteti ndërkombëtar, leximi çuarjes së njësive speciale si një arsye për të bërë Teatër në Serbi është leximi më i gabuar. Parafytyroni sikur të ndodhte diçka, i takon kryeministrin në krah të marrë vendimet e duhura që kjo të shërbejë për ta çuar para dialogun dhe mos të ngrij konfliktin. Dua ta përsëris se djegiet e institucioneve nuk i provokojnë forcat legjitime të rendit dhe sigurisë së Kosovës, ato djegiet atje i provokojnë ato fluturimet akrobatike të avionëve e helikopterëve, dhe marrja peng e qytetarëve të Kosovës, në kushtet e një dialogu që nuk ecën si duhet. Jam i bindur që dialogu është e vetmja rrugë, por çfarë do ambasadori rus? Imagjinoni sikur ambasadori amerikan të shkonte në kufi e të shikonte çfarë bëjnë njësitë speciale. Natyrisht që ky është një teatër, por është teatër i rrezikshëm, sepse është shkrepësja që djeg institucionet’ – tha Rama./Opinion.al

 

Pas