Te Fundit

Ultimatumi i Vuçiç për NATO, Kurti:S’do të ketë ndërhyrje në Veri nga KFOR


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 27/09/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në konferencën e ditës së sotme ka deklaruar se forcat speciale të Kosovës s’janë në kufi për të demonstruar forcë por për të mbrojtur policët kosovarë atje.

Ai thotë se është gati kurdoherë për dialog në Bruksel, por Serbia është ajo që refuzon.

“Ata vlerësojnë situatën, vendimet nuk janë politike, përmbajtja e tyre është profesionale. Unë si kryeministër nuk marr vlerësime pa Policinë dhe rrethanat ku ndodhen. Ne shkëmbejmë informacione me KFOR pasi jemi të pranishëm. S’kam informacion për ndonjë përgatitje për ndërhyrje, diskutova dhe me Stoltenberg dhe Borrel, jemi të hapur për dialog, qysh kur i kërkuan bisedimet të hënën, kemi qenë gati për të udhëtuar në Bruksel. U refuzua nga Beogradi. Jemi gati për të shkuar në çfarëdo kohe. Edhe komandanti i KFOR është në kontakt me kryetarët e komunave. Situata mund të deskalojë prej provokimeve nga fqinji ynë verior. Të rikthehemi në paqe e siguri të plotë. Qytetarët i ftoj për qetësi dhe durim. Puna po bëhet pa asnjë defekt.”- tha Kurti.

Më herët, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se e ka njoftuar sekretarin gjeneral të NATO-s, Jens Stoltenberg, që nëse rrezikohen serbët, do të presin 24 orë për ndërhyrje të NATO-s.

Pas